Vakter följde efter en man från köpcentrat till en bensinstation efter misstanke om att han stulit en jacka värd 3 800 kronor.
Det var vid 14-tiden på lördagen som ordningsvakter följde efter mannen på Hede Fashion Outlet.
– De misstänkte att han hade tillgripit en jacka och följde efter honom till OKQ8 vid Varlamotet, säger Gustav Arvidsson, stationsbefäl i Kungsbacka.
Där mötte ordningsvakterna en polispatrull.
– Vid kroppsvisitation av mannen påträffades en jacka som misstänks vara stulen från en butik. Jackan värderas till 3 800 kronor, säger Arvidsson.
En anmälan om stöld har upprättats och en man i 30-årsåldern är misstänkt.
I 60 år har man bråkat om byggrätter i området
70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.




