NYHETER 2022-06-05 KL. 14:00

Massagemottagning öppnar i Valand till hösten

Av Linnea Andersson

Kungsbacka växer och många företag planerar att etablera sig i staden. Ett av dem är massagekedjan Flexmassage som i höst slår upp dörrarna till en ny mottagning.

Massagemottagning öppnar i Valand till hösten
Janncia Ståhlfors och Elin Rydén öppnar den nya mottagningen i september. Foto: Linnea Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I början av september öppnar massagekedjan Flexmassage en mottagning i den nya stadsdelen Valand i Kungsbacka. Den kommer ägas och drivas av Jannica Ståhlfors, som har arbetat inom kedjan i ungefär tre år.
– Jag kommer från Kungsbacka, så det har varit en dröm att få öppna en mottagning här. När jag fick chansen tog jag den direkt, säger hon.
Flexmassage har funnits sedan 2006 och finns på tio ställen i och runt Göteborg. Mottagningen i Valand blir deras elfte. Kedjans grundare heter Elin Rydén. Hon berättar att det länge funnits planer på att öppna i Kungsbacka.
– Det är ett område med hög efterfrågan som vi varit sugna på länge, så det känns som ett naturligt steg att växa hitåt. Blir kundtrycket som vi hoppas kommer vi behöva starta ytterligare en mottagning i kommunen.
Precis som inom resten av kedjan kommer kunderna i Kungsbacka erbjudas djup klassisk massage, gravidmassage och bindvävsmassage. Jannica berättar att många kunder på hennes nuvarande jobb på Flexmassage i Mölndal är glada över den nya mottagningen.
– Vi har kunder som kommer från Kungsbacka och de ser fram emot att kunna välja att inte åka så långt för att få vår massage. Sedan är Kungsbacka en växande kommun och vi har flera olika målgrupper, till exempel kontorsarbetande, idrottare och gravida, så vi hoppas att många kommer få glädje av vår verksamhet.
Beslutet om att öppna i Kungsbacka fattades redan i oktober förra året. Det byggs fortfarande för fullt i huset där mottagningen ska ligga, och arbetet väntas vara färdigt först i augusti. Jannica ser fram emot att träffa alla kunder till hösten.
– Det känns väldigt kul och spännande. Jag brinner verkligen för att hjälpa människor och det är fantastiskt att se hur massage gör att man mår bättre.


TV-klipp och nyheter

Trafikolycka i Fjärås
2025-10-18 KL. 17:46
Premium

Trafikolycka i Fjärås

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46
Trafikolycka i Fjärås
Premium | KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Krönika: Då ses vi nästa vår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.