Allt började med en man som försökte bryta sig in på en adress i norra Kungsbacka. Men när polisen kom till platsen kunde man också gripa en man som nu misstänks för grovt narkotikabrott.
Det hela utspelade sig vid 22-tiden under söndagskvällen. En polispatrull kallades till en plats i de norra delarna av kommunen efter att en man försökt att bryta sig in i ett hus.
Den mannen omhändertogs, då han hade narkotika på sig. Men samtidigt kunde polisen göra en annan insats.
På platsen fanns nämligen en man till, som på något sätt kom i kontakt med poliserna. Efter att tag började patrullen att fatta misstankar mot mannen och den efterföljande kontrollen visade att man hade rätt.
Mannen, som är i 30-årsåldern, kunde grips och sedan anhållas. Han är nu misstänkt för grovt narkotikabrott
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
”Det är en jätteanläggning och vi vill väcka opinion”
Dagab gör satsning i miljardklassen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




