Sommarträning. I sommar kan NBA:s störste svensk Jonas Jerebko (tv) komma att träna i Kungsbacka. Foto: Pressbild
Den svenske superstjärnan i basket, Jonas Jerebko, har köpt drömbostad i Onsala. Nu vill han träna i Kungsbacka, skriver Expressen.
Han är sveriges störste svensk i NBA, i flera bemärkelser. 208 cm långe Jonas Jerebko från Kinna har under många år gjort succé i den amerikanska basketligan. För närvarande spelar han i stjärnlaget Golden State Warriors från Kalifornien, men till sommaren kan stjärnan komma att studsa basketbollar i Kungsbacka.
Enligt Expressen har han nyligen köpt en villa i Onsala för 14,5 miljoner kronor. Och nu söker Jerebko någonstans att träna under sommaren.
– Det kan bli första sommaren i Sverige sedan jag var liten, berättade Jonas Jerebko för Expressen i en tidigare intervju.
Henric Löfvenborg i Onsala Pirates berättar att klubben ansökt om träningstider i sommar för föreningens två största talanger, Harry Larsson och David Apell. Det kan bli en trio om Jonas Jerebko ansluter.
– Vi får höra om Jonas vill. Vi kanske även försöker få några fler landslagsspelare.
Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram
Händelsen utreds nu enligt lex Sarah
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.