NYHETER 2022-05-05 KL. 20:00

Jacob siktar på att bli svensk mästare

Av Christina Wagner

Jacob Lind från Vallda går sista året på teknikprogrammet på Elof Lindälvs gymnasium. I maj tävlar han i yrkes-SM för automationstekniker.

Jacob siktar på att bli svensk mästare
Jacob Lind från Vallda är en av åtta i landet som tävlar i Automations-SM 10-12 maj. Han tar snart studenten på teknikprogrammet. Foto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

En automationstekniker ska ha kunskap om datorteknik, IT, styr- och reglerteknik och elektronik och mekatronik.
Jacob Lind tränar just nu för fullt inför yrkes-SM i Växjö den 10-12 maj, där han och sju andra uttagna i landet utför olika moment för att tävla om att bli Sveriges bästa.
– Vi har fått lite tid att förbereda, det finns exempeluppgifter från 2018 jag kan titta på, säger han.

Olika delmoment
Själva tävlingen i Växjö är uppdelad på tre dagar, med två sextimmarspass och ett pass på tre timmar. Med hjälp av instruktionsbok ska deltagarna koppla upp, bygga och programmera en automatiserad anläggning.
– Sex timmar på varje uppgift borde funka. Programmeringen tar inte så lång tid, man får se till så allt funkar som det ska. Ett litet fel tar lång tid att hitta, säger Jacob Lind.

Bra erfarenhet
Automations-SM avgjordes i mars, en tävling via nätet för personer i början av yrkeskarriären. Jacob Lind hamnade på plats 32 och är en av dem som nu får tävla i yrkes-SM i Växjö. Tävlingen avgörs mitt i sista terminen årskurs 3, då han strax tar studenten. Oavsett hur det går i SM är medverkan en bra merit på cv:t, menar Jacob. Den som vinner blir dessutom uttagen till yrkes-VM i automation, som avgörs i Frankrike 2024.
– Det ger enorma möjligheter.



TV-klipp och nyheter

Lek i skogen på Fritidshemmens dag
2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.