NYHETER 2023-04-29 KL. 17:43

Invånarna får delta i utformning av lekpark

Av Christina Wagner

Kungsbacka kommun vill utveckla parken och lekplatsen i Björkris. Nu vill man att invånare kommer med förslag.

Invånarna får delta i utformning av lekpark
Foto: Kungsbacka kommun

Platsen ska utvecklas "med enkla medel" och kommunen ber invånare lämna in förslag och idéer på vad som ska finnas där i framtiden.
– Parken har verkligen potential att vara en riktig oas, men idag saknas det där extra som gör att man vill stanna en längre stund. Därför vill vi nu ta reda på vad våra invånare tycker är det där ”lilla extra”, säger Henrietta Arnesson, landskapsarkitekt på Kungsbacka kommun i ett pressmeddelande.


Ska bli unik
Lekplatsen är i dag är en så kallad områdes-lekplats, som innebär att den är medelstor och ska fungera som en mötesplats i bostadsområdet. Nu ska den tituleras stadslekplats, vilket innebär fler funktioner och en lite mer unik karaktär.


Välkomnar förslag
Hur det ska göras ska invånarna få vara med och bestämma. De boende i området är inbjudna till parken 2 maj kl 16.30 och tre timmar framåt, men alla är välkomna att dela med sig av sina idéer.


Det går också att lämna förslag via kommunens hemsida.
– Vi hoppas att få får in några riktigt bra förslag. Eftersom både parken och lekplatsen främst kommer att användas av boende i närområdet är det viktigt att vi fångar upp vilka behov de har, säger Henrietta Arnesson.



SENASTE TV-NYHETERNA

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka
NYHETER 2023-06-01 KL. 16:00

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka

Debatt: Vi är öppna för andra möjligheter
DEBATT 2023-06-01 KL. 14:15

Debatt: Vi är öppna för andra möjligheter

Så blir vädret under studentdagarna
NYHETER 2023-06-01 KL. 11:44

Så blir vädret under studentdagarna

Emil är ett steg närmare OS-drömmen
SPORT 2023-06-01 KL. 09:30
Premium

Emil är ett steg närmare OS-drömmen

Åklagaren –
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:05
Premium

Åklagaren – "brott bland unga inte ovanligt"

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:02
Lerkils stod för en överkörning
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Här avgör skyttedrottningen derbyt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.