NYHETER 2021-11-04 KL. 18:00

Hotade poliser - hoppas på stjärnadvokat

Av Elisabeth Däljemar

En 40-årig man från ett samhälle i Kungsbacka kommun har åtalats sedan han hotat två poliser. Till sitt försvar vill mannen kalla in en stjärnadvokat.

Hotade poliser - hoppas på stjärnadvokat
Efter anfallet mot poliser hoppas den misstänkte mannen på hjälp i tingsrätten av Leif SIlbersky. (Foto: Arkivbild)

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av juli i år som den 40-årige mannen fick besök i sitt hem av två poliser. När de skulle ingripa mot honom vägrade han släppa in dem i huset.
Genom att hota att hugga poliserna och säga att de skulle behöva skjuta honom om de ville ta sig in, försökte mannen hindra poliserna från att gå in i huset.
Händelsen har nu lett till åtal för hot mot tjänsteman mot 40-åringen.
Mannen nekar till brott. Till jobbet som offentlig försvarare vill han att stjärnadvokaten Leif Silbersky kallas in.



Vårens Lanbit tar plats i ishallen
NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Premium

Vårens Lanbit tar plats i ishallen

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
NYHETER 2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.