NYHETER 2020-03-25 KL. 12:20

Halverade hyran – får hyllningar från hela världen

När fastighetsägare Michael Brinck och hans fru Lotta bestämde sig för att halvera hyran för hyresgästerna, spreds avin som löpeld långt utanför kommunen.
– Jag är helt chockad, jag får mejl från hela världen. Det var ju inte det som var tanken. Men den styrkan som finns i folket… corona får passa sig! säger Michael Brinck.

Halverade hyran – får hyllningar från hela världen
”Med all respons jag fått förstår man den enorma styrkan som finns i Sveriges folk, den är enorm. Corona får passa sig, den har inte en chans mot den här styrkan” säger Michael Brinck.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



För två år sedan köpte han två hyresfastigheter med tio lägenheter och huvudkontoret ligger i Kungsbacka. Till vardags driver han Eldabutiken i Kungsbacka.

I torsdags förra veckan skulle Michael Brinck ta tag i de försenade hyresavierna, men fastnade i att läsa om nya sparpaket och regeringens förslag på åtgärder för att hjälpa företag.

– Jag blev uppriktigt irriterad, arg för att de missade bollen. Det är ju inte en enda av de här kronorna som träffar Kungsbacka torg, utan det är som vanligt. Vi små får hjälpas åt, säger Michael Brinck.

Fortfarande arg åkte han hem till hustrun Lotta Brinck och frågade vad hon tyckte om att halvera hyran deras hyresgäster, kan man göra så?

– Självklart! Det är vad vi kan göra här och nu, kanske får någon lite mer sinnesro när det finns ett par extra kronor att röra sig med, säger Michael Brinck.



 

Strömmar in mejl och facebookmeddelanden


Men makarna Brinck hade inte räknat med den enorma uppmärksamhet som skulle följa. Medier från hela landet har ringt och Michael har fått mejl från privatpersoner ibland annat Kalifornien, som vill tacka för hans initiativ.

– Hur har de hittat mig? Det var inte det här som var meningen. Inte heller att det skulle bli en moralisk pekpinne, för trots att majoriteten tycker att vi gjort något bra finns det ju folk som ja… inte bara är glada.

Enorm styrka


Hyresfastigheterna ligger i Kållered och där bor ett tvärsnitt av Sveriges befolkning, enligt Brinck. Det är barnfamiljer, pensionärer, egenföretagare, kommunanställda och snickare.

– När jag började renovera har jag succesivt lärt känna hyresgästerna. Man är där och arbetar och man dricker en kopp kaffe med dem. Jag tycker man får försöka hjälpas åt med det man kan, säger han och fortsätter.

– Man läser på Facebook i olika kungsbacka-grupper hur folk hjälps åt och går ut och handlar lokalt. Det är sådant vi kan göra för att stötta varandra. Jag har börjat äta lunch ute tre gånger i veckan för att göra det, så nu måste jag ut på power walk för jag blir så tjock av det!

 

 

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.