NYHETER 2020-03-09 KL. 14:38

Fem bekräftade fall av corona i Halland

Halland har nu fem bekräftade fall av coronaviruset. Smittspårning pågår.
I dagsläget har 150 personer testats för viruset i Halland.

Uppdaterad. Två av de fem bor i Kungsbacka.

Fem bekräftade fall av corona i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Region Halland meddelade under måndagseftermiddagen att det nu finns fem konstaterade fall av coronaviruset i Halland.

Just nu finns det inte information huruvida det handlar om kungsbackabor eller inte. Det är alltså inte klarlagt om det handlar om personer som varit i nära kontakt med den smittade kungsbackabon.

Under förmiddagen meddelade Smittskydd i Halland det första konstaterade fallet i Halland, och att det handlar om en person i Kungsbacka som varit på resa i norra Italien.

Den personen ska ha fått lindriga sjukdomssymptom och är isolerad i sitt hem.

Uppdaterad:

Två av de fem konstaterade fallen är i Kungsbacka. De båda kungsbackafallen hör i hop.

De övriga tre är också italienresenärer, men det är inte klart vilken kommun de bor i, enligt information från Region Halland.

Tidigare: Coronasmittad från Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-29 KL. 09:12
EM-missen: Sverige brände semifinal

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!