NYHETER 2023-04-27 KL. 14:55

Fängelse för flera grova kränkningar av kvinna

Av Ronny Karlsson

Under två månaders tid utsatte mannen sin före detta sambo för en rad brott. Nu döms han till fängelse i ett år och tre månader för grov kvinnofridskränkning.

Fängelse för flera grova kränkningar av kvinna
En man döms till fängelse för grova kränkningar av en kvinna. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De båda parterna i målet var ett par under en tid. Men efter att relationen tog slut började mannen att utsätta kvinnan för en rad obehagligheter.
Bland annat ska mannen ha slagit sönder en fönsterruta i kvinnans bostad, han ska ha hållit henne inlåst under flera timmar och vält en soffa som kvinnan låg i så att hon skadades. Dessutom skickade mannen 400 meddelanden till kvinnan, trots att hon bett om att få slippa ha kontakt.

Totalt fälls mannen för nio olika brott som samlas inom domen för grov kvinnofridskränkning. Han fälls också för stöld efter att ha tagit ett smycke från kvinnan, samt för ringa narkotikabrott.

Mannen nekade till de flesta av brotten, men tingsrätten menar att kvinnan under rättegången kunnat berättat trovärdigt och återhållsamt om det som hänt.

I domen står också att läsa att även om det våld som kvinnan utsattes för inte har varit speciellt grovt, så har hon behandlats på ett mycket integritetskränkande sätt. Att handlingarna också varit så frekventa ligger som grund för att man dömer mannen för grov kvinnofridskränkning och domen blir fängelse i ett år och tre månader.

Mannen, som är i 30-årsåldern, ska också betala drygt 107 000 kronor i skadestånd till kvinnan, där 80 000 kronor är ersättning för kränkningarna och övrigt belopp handlar om bland annat ett piano som mannen förstört.



Redo att styra Kungsbacka i nytt samarbete
POLITIK 2026-08-30 KL. 13:00
Premium

Redo att styra Kungsbacka i nytt samarbete

Lokala partiledare intervjuas inför valet

TV-klipp och nyheter

Nervös inför varje spelning – trots 32 år på scen
2026-08-30 KL. 10:00
Premium

Nervös inför varje spelning – trots 32 år på scen

• Löftet inför stadsfestivalen • Scenskräcken • Turnélivet

Debatt: LSS är en rättighet
2026-08-30 KL. 15:00

Debatt: LSS är en rättighet

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”
NYHETER 2026-08-29 KL. 11:00
Premium

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut
NYHETER 2026-08-29 KL. 09:00
Premium

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut

Boende känner sig överkörda – har JO-anmält kommunen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-29 KL. 16:45
Ny laddstation på plats i Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.