NYHETER 2021-06-17 KL. 20:21

Ny agenda för besök i äldrevården

Från och med idag är det inte längre säkert att du får hjälp med att göra rätt, när du besöker Kungsbackas äldreboenden. Säkra besök gäller fortfarande, men rutinerna har ändrats så att mer ansvar för att besöket verkligen blir tryggt vilar på besökarna själva.

Ny agenda för besök i äldrevården

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den som vill besöka Kungsbackas äldreboenden måste även fortsättningsvis förboka sitt besök, och besöken ska även fortsatt vara säkra – enligt samma riktlinjer som tidigare.

Besökaren ansvarar


Men från och med idag är det inte säkert att den som kommer på besök blir mött i dörren av en besöksvärd som hjälper till med skyddsutrustning och lotsar rätt i lokalerna.

Numera åligger det besökarna själva att hålla reda på vad som gäller.

Inget krav på visir


Den enda egentliga förändringen i övrigt, gäller personalen. Som anställd behöver man inte längre använda visir vid så kallat patientnära arbete. Kravet på munskydd vid vistelse i vårdlokaler tas också bort.

Munskydd ska dock bäras av såväl anställda, som besökare i alla situationer där det inte är möjligt att hålla avstånd till andra, samt i all kontakt med boende som inte är fullvaccinerade.

Stark avrådan från besök


Varje äldreboende har fortsatt också kvar rätten att utfärda en stark avrådan från besök, om risk för att smitta tar sig in på boendet/börjar sprida sig föreligger.

På kommunens covid-korttidsenhet gäller även fortsatt stark avrådan från besök. Detta eftersom verksamheten uteslutande riktar sig till personer med misstänkt eller konstaterad covid-19.

Valfritt med munskydd


Vid besök som äger rum utomhus, i respektive lägenhet eller på annan anvisad plats är munskydd inte längre ett måste. Men det får användas, och de plexiglasskärmar som använts tidigare under pandemin kommer också att finnas kvar för den som önskar använda sig av dem.

Alla som har en anhörig som bor på något av Kungsbackas vård- och omsorgsboenden kommer att bli informerade om hur besöken från och med nu kommer att gå till.

”Tillsammans tar vi ansvar”


– Samspelet mellan verksamheterna och anhöriga är väldigt viktigt och tillsammans tar vi ansvar för att besöken ska genomföras på ett så tryggt och säkert sätt som möjligt, säger Helene Ljungqvist, verksamhetschef för de kommunala vård- och omsorgsboendena i Kungsbacka kommun.

TV-klipp och nyheter

Så gick snöröjningen enligt kommunen
2026-01-08 KL. 12:05
Premium

Så gick snöröjningen enligt kommunen

"Jätteimponerad av mina medarbetare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Så gick snöröjningen enligt kommunen
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 10:30
16-åringen från Onsala frälste Halland
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 09:30
Skyttedrottningen klev fram och avgjorde

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.