I dag har nämnden för Vård och omsorg att ha sammanträde. Johan Tolinsson (S) är övertygad om att arbetsförhållandena inom hemtjänsten kommer att tas upp under mötet.
Socialdemokraterna pressar nu alliansen att komma med en åtgärdsplan för att få bukt med den stressade arbetsmiljön.
– Om inte det moderatledda styret tar upp det i nämnden så kommer Socialdemokraterna göra det, har Johan Tolinsson (S) sagt i en tidigare artikel.
Även Kungsbackaborna och Kristdemokraterna med Niklas Mattsson i spetsen, har uttryckt sin oro och ger personalens vittnesmål sitt fulla stöd. På sociala medier skriver Kungsbackaborna att de nu begär att en extern utredning ska göras, ”för att få fram sanningen om personalens situation och hur Arbetsmiljölagen efterlevs”.
Läs hela artikeln i tisdagens tidningen. Norra Halland kommer även att följa upp vad som händer i kommande nummer.
Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum
✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley
Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö
• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan
• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet
✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten
✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.








