NYHETER 2020-06-03 KL. 07:02

Kvinnojouren hoppas på corona-bidrag

Corona-pandemin gör att kvinnor som lever i en våldsam miljö är mer utsatta.

– Det har varit tyst ett tag men jag märker en successiv ökning av frågor, säger Linda Dyhre på Kungsbacka kvinnojour.

Kvinnojouren hoppas på corona-bidrag

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Men samtidigt som behovet av kvinnojouren ökar är finansieringen fortsatt olöst.

Kungsbacka kvinnojour kämpar fortfarande för sin överlevnad. Nu hoppas verksamhetsansvarig Linda Dyhre på att få ta del av Socialstyrelsens extra corona-bidrag.

– Det är fortfarande osäkert och vi lever från månad till månad. Nu ser vi en öppning men vågar inte tro på det förrän vi har pengarna på kontot, säger hon.

Mer utsatta


Kvinnor och barn som lever i en hotfull och våldsam miljö är ännu mer utsatta i den rådande corona-pandemin när social distansering rekommenderas och många tillbringar mer tid hemma.

– Det har varit tyst ett tag men jag märker en successiv ökning. Jag får fler frågor om skyddat boende och lite fler samtal. Folk sitter hemma och dricker mer, kvinnor och barn är fast i hemmet när det blir våldsamt. Det är en svår situation för många och kvinnan har ingen möjlighet att fly eller ringa när han är hemma hela tiden, säger Linda Dyhre.

Ideell verksamhet


Kungsbacka kvinnojour är en ideell verksamhet och bidrag behövs för att det ska gå runt. Föreningsbidraget från kommunen räcker inte långt men samtal har förts om hur ett eventuellt samarbete skulle kunna se ut. Det är dock långtifrån klart och även om det verkar finnas en politisk vilja att verksamheten ska finnas kvar är läget tufft.

Den pressade ekonomiska situationen gör också att det är svårt att utveckla verksamheten.

– Det är många kortvariga lösningar och jag skulle vilja få en chans att utveckla verksamheten men det är svårt när den lever på en skör tråd hela tiden. Det finns mycket jag skulle vilja göra som till exempel att komma ut och hålla föreläsningar för att sprida budskapet, säger Linda Dyhre.

Väckt reaktioner


Avslöjandet om att Kungsbackas toppolitiker Hans Forsberg tagits av polis efter att ha köpt sex har väckt reaktioner även på Kungsbacka kvinnojours Facebook.

– Jag tycker det är väldigt tråkigt att en man som har en sådan maktposition sjunker så lågt att han köper sex av en kvinna som lever i slaveri. Vi tänker väldigt mycket på den här tjejen och andra som blir utsatta, det vill vi lägga fokus på och det är därför kvinnojouren finns, säger Linda Dyhre.

Tidigare i NH:

Samverkan kan hjälpa kvinnojouren

Akut läge för kvinnojouren

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.