KULTUR & NÖJE 2021-11-24 KL. 11:40

Färgintresset ledde Irene in i konsten

Av Ann Kristin Ekman

När Irene Eriksson och hennes make startade ett tryckeri, började Irene jobba med färgerna till tryckplåtarna.
Det födde ett intresse att göra mer.
– Jag kände att jag ville utvecklas, så jag började gå en kurs hos konstnären Thea Tanner i Borås, säger hon.

Färgintresset ledde Irene in i konsten
Irene Johansson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kursen hos Thea Tanner gav både blodad tand och färdigheter och i slutet av 1990-talet ställde Irene för första gången ut i Göteborg.
– När jag i samma veva bröt foten kunde jag inte fortsätta jobba i tryckeriet. Då började jag istället en ny konstutbildning på Folkuniversitetet i Kungsbacka. Senare gick jag även en fortsättningsutbildning på Löftadalens folkhögskola.
2001 flyttade Irene och hennes man också in till Kungsbacka och bosatte sig i Hjertstedska villan, där Irene numera driver ett eget galleri.
– Först hade jag en mindre ateljé och egen utställningslokal på tomten, där jag hade öppet ett par gånger i veckan.

2014 var Irene med och startade föreningen Fritidskonstnärerna. I dag har gruppen vuxit till 95 personer, varav flera är uttagna i konstsalongen.
Irene har under årens lopp självbytt akvarellmålningen mot vattenlöslig olja.
– Det passar mig bättre med olja! Blir det fel, så är det ju bara att måla över igen.
Motivmässigt rör sig Irene i det figurativa landskapet.
– Sedan vill jag gärna ha med lite humor i mina bilder, eller någon form av berättelse. Målningen jag har med är till exempel inspirerad av pandemin och uttrycket håll i, håll ut!



Irene Johansson. Foto: Ronny Karlsson










Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.