KULTUR & NÖJE 2023-05-26 KL. 14:40

Åsasonen Omar Rudberg utnämnd till bäst klädda man

Av Julia Sandstén Vikberg

Artisten och skådespelaren Omar Rudberg har korats till Sveriges bäst klädda man 2023 av Café Magazine.

Åsasonen Omar Rudberg utnämnd till bäst klädda man
Omar Rudberg, som växte upp i Åsa, koras till Sveriges bäst klädda man. Foto: Sanna Dahlen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Café Magazine delar varje år ut ett stilpris inom manligt mode. Denna gång är det Omar Rudberg som får utmärkelsen Sveriges bäst klädda man med motiveringen:

”Ingen svensk man personifierar modebilden 2023 bättre än skådespelaren och artisten Omar Rudberg. Han pushar ständigt gränserna mellan manligt och kvinnligt i ett lustfyllt och inspirerande sätt att klä sig. Hans garderob bygger på kontraster mellan hårda och mjuka material, avklätt och uppklätt, minimalistiskt och extravagant. En 24-årig stilikon och förebild för miljonpublik.”

24-åriga Omar Rudberg, som växte upp i Åsa, har gjort stora framgångar både som artist och skådespelare. Han var under flera år en av medlemmarna i pojkbandet FO&O men 2018 gjorde han solokarriär. Han har tävlat i Talang och flera gånger i Melodifestivalen och i år är han en av de medverkande i det populära tv-programmet "Så mycket bättre". 2021 debuterade han som skådespelare i Netflix-serien Young Royals, vars andra säsong släpptes på streamingtjänsten förra året.

På torsdagskvällen tog Omar Rudberg emot Café Magazines utmärkelse i samband med ett evenemang på Nordiska Kompaniet i Stockholm.




17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.