Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2023-05-26 KL. 14:40

Åsasonen Omar Rudberg utnämnd till bäst klädda man

Av Julia Sandstén Vikberg

Artisten och skådespelaren Omar Rudberg har korats till Sveriges bäst klädda man 2023 av Café Magazine.

Åsasonen Omar Rudberg utnämnd till bäst klädda man
Omar Rudberg, som växte upp i Åsa, koras till Sveriges bäst klädda man. Foto: Sanna Dahlen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Café Magazine delar varje år ut ett stilpris inom manligt mode. Denna gång är det Omar Rudberg som får utmärkelsen Sveriges bäst klädda man med motiveringen:

”Ingen svensk man personifierar modebilden 2023 bättre än skådespelaren och artisten Omar Rudberg. Han pushar ständigt gränserna mellan manligt och kvinnligt i ett lustfyllt och inspirerande sätt att klä sig. Hans garderob bygger på kontraster mellan hårda och mjuka material, avklätt och uppklätt, minimalistiskt och extravagant. En 24-årig stilikon och förebild för miljonpublik.”

24-åriga Omar Rudberg, som växte upp i Åsa, har gjort stora framgångar både som artist och skådespelare. Han var under flera år en av medlemmarna i pojkbandet FO&O men 2018 gjorde han solokarriär. Han har tävlat i Talang och flera gånger i Melodifestivalen och i år är han en av de medverkande i det populära tv-programmet "Så mycket bättre". 2021 debuterade han som skådespelare i Netflix-serien Young Royals, vars andra säsong släpptes på streamingtjänsten förra året.

På torsdagskvällen tog Omar Rudberg emot Café Magazines utmärkelse i samband med ett evenemang på Nordiska Kompaniet i Stockholm.




Klik venligst
Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

Anna-Karin tar över när krisen är som störst
NYHETER 2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.