TV-klipp och nyheter

KONST 2020-04-17 KL. 20:20

Två generationer ställer ut tillsammans

En är keramiker, en grafisk formgivare.
Brita Mellander-Jungermann och Helena Jungermann möts i konsten.
Nu ställer mor och dotter ut tillsammans på Galleri Hjertstedska villan.

Två generationer ställer ut tillsammans
Helena Jungermann ställer ut målningar tillsammans med keramikern Brita Mellander-Jungermann på Galleri Hjertstedska villan.



Det är starka färger och geometriska former som tar plats på väggarna i det lilla galleriet vid Borgmästereplatsen. Keramiken på små podier delar många gånger de geometriska linjerna, men färgskalan är betydligt mer dämpad och jordnära.

– Jag tycker om färg, det finns för lite av det! Vid sidan av grafik är jag väldigt inspirerad av popkonst, säger Helena Jungermann, på plats för att hänga utställningen.

Upsala-Ekeby


Skåningar från början, bor både Brita Mellander-Jungermann och Helena Jungermann numera på olika håll i Kungsbacka.  Brita började redan under sent 1950-tal att arbeta som formgivare inom Upsala-Ekebykoncernen, men övergick senare till egen verkstad och mer konstnärligt arbete. Just nu visas delar av hennes produktion också upp på Rian designmuseum i Falkenberg.




– Det har påverkat mig väldigt mycket att växa upp i ett konstnärshem och det var aldrig någon tvekan om att jag ville jobba med något konstnärligt. Så fort jag kunde hålla i en penna började jag teckna, säger Helena Jungermann.

Kombinerar


Att valet slutligen föll på grafisk konstgivare beror delvis på att det är lättare att leva på. Hon har genom åren kombinerat konsten med arbete på reklambyrå, tecknare på bokförlag och olika designuppdrag, bland annat posters och brickor.

– Målningarna jag visar här är i akryl. Jag spänner mina egna dukar för att kunna styra över storleken, men det blir också några tavlor som är målade på formsågat trä.

Utställningen öppnar i morgon lördag och pågår till den 29 april.

– Vi har vernissage mellan klockan 10 och 15 och följer givetvis alla rekommendationer från Folkhälsomyndigheten, säger Helena Jungermann.

 

Späckad vår i Hjerstedska villan

Stark färgexposé i Hjertstedska villan

 

Kvinna misstänks för att ha tvättat pengar
NYHETER 2025-03-14 KL. 07:45
Premium

Kvinna misstänks för att ha tvättat pengar

Äldre man lurades att sätta in dem på hennes konto

TV-klipp och nyheter

Stela män släpper stressen – Britt guidar i yoga
2025-03-13 KL. 21:00
Premium

Stela män släpper stressen – Britt guidar i yoga

Kaptensgården fylld med liv och verksamhet

Catharina ger elever möjlighet att utvecklas utomlands
2025-03-13 KL. 20:00
Premium

Catharina ger elever möjlighet att utvecklas utomlands

”De är otroligt tacksamma"

De har kontrakt i HK Aranäs inför kommande säsong
HANDBOLL 2025-03-13 KL. 17:00
Premium

De har kontrakt i HK Aranäs inför kommande säsong

✔ Drömvärvningen ✔ Han blir förstaval ✔ Scenariot som ändrar allt

Svartbyggen i kö för koll – anmälare kan få vänta tre år
NYHETER 2025-03-12 KL. 12:00
Premium

Svartbyggen i kö för koll – anmälare kan få vänta tre år

"Viktigare att se till att byggloven blir klara i tid"

Teorin – 23-åring hjärnan bakom dådet på Kungsmässan
NYHETER 2025-03-12 KL. 11:31

Teorin – 23-åring hjärnan bakom dådet på Kungsmässan

Tros tillhöra toppen i ett av gängen i Göteborg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Tristan, 11 år, dog – nu öppnar föräldrarna upp om sorgen

Tristan, 11 år, dog – nu öppnar föräldrarna upp om sorgen

Det fanns bara en sak i huvudet när Mikael och Sofia Schött klev innanför dörrarna. När de öppnas igen och de promenerar ut genom dem så ska de kliva ut ur den här mardrömmen allihopa tillsammans. De vaknade utan sin älskade Tristan. Det var tio år sedan – nu är de redo att berätta sin historia om hur man faktiskt tar sig vidare.