JOBB & PENGAR 2020-03-20 KL. 11:35

Kampanj för fler vikarier

Det behövs fler vikarier så nu startar kommunen en rekryteringskampanj. Men läget är än så länge under kontroll.

– Effekten av corona har än så länge inte blivit så våldsam som vi trodde, säger personalchefen Jesper Edlind.

Kampanj för fler vikarier
Biträdande kommundirektör Anneli Skoglund med snuvig näringslivschef Elinor Filipsson på storbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Redan på torsdagen kunde Norra Halland berätta att kommunen lättar på reglerna och tillåter uteserveringar från och med i dag. På fredagsförmiddagen kallade kommunen dessutom till presskonferens för ge en överblick av läget.

– Vi har tät kontakt med våra lokala företag nu och ringer runt, och uteserveringarna var ett av önskemålen vi fångade upp, berättade biträdande kommundirektör Anneli Skoglund.

Näringslivschef Elinor Filipsson med snuva var med från hemmet på storbildsskärm.

– Besöksnäringen, men också företag som frisörer och kroppsvård ,är hårt drabbade och har ett väldigt bekymmersamt läge. Andra branscher som livsmedel går däremot för fullt, konstaterade näringslivschefen.

Regeringens stödpaket har tagits emot med öppna armar, men det är inte alltid så lätt för småföretagare att omsätta i praktiken.

– Därför finns nu Företagslotsen extra dit man kan ringa för att få råd, liksom Företagsakuten med rådgivning för de som är ekonomisk kris.

Både näringslivschefen och biträdande kommundirektören betonade vikten av att stötta det lokala näringslivet, genom att de som är friska vågar besöka affärer och restauranger.

Men några konkreta avgiftssänkningar för företag eller liknande är det inte tal om.

– Något sådant beslut är inte taget. Däremot finns det möjlighet att få anstånd om företagen hör av sig, meddelade Katarina Öryd, förvaltningschef Bygg & Miljö.

Miljöinspektionerna fortsätter, vilket är viktigt inte minst i smittider, menade Öryd. Däremot avstår man från besök på boenden med äldre och riskgrupper.

Frånvaron i alla personalgrupper i kommunen är hög, vilket ju inte är så konstigt när alla med snuva uppmanas vara hemma.

– Den är dubbelt så hög som den brukar vara i genomsnitt, berättade HR-chef (personal) Jesper Edlind.

Men någon kris är det enligt Edlind inte tal om, inte ens i hemtjänsten som kan vara ansträngd även i vanliga fall.

– Nej, det är det inte. Utvecklingen har än så länge inte blivit så våldsam som vi trodde. Vi skickar ut hundratals vikarier från vår gemensamma pool varje dag, men beskedet är att det är under kontroll.

Men läget kan när som helst förändras, och därför drar kommunen på måndag i gång en rekryteringskampanj.

– Det är också en chans för de som förlorat jobbet i andra branscher. Och blir det inte aktuellt med jobb nu, behöver vi vikarier i sommar.

Kristian Alm

 

 

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Premium

Sporthelgen i korthet

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 18:00
Doldisen från Onsala har nyckelroll i EM
Premium | KRÖNIKOR 2026-08-17 KL. 17:00
Krönika: Sista semesterdagen
Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.