20-årige Erik Strömberg hade aldrig gjort ett hattrick på seniornivå. När han väl slog till var det vid ett väl valt tillfälle.
När vårserien startade igång – där ett nytt kontrakt ska säkras var Hanhals Kings segstartade. Gästerna från Småland passade på att utnyttja hemmamisstagen och hängde med efter två perioder. det var 3–3.
– Vi sa att vi skulle hålla oss till vårt spel och spela enkelt, då är vi som bäst. Ta försvaret först så kommer målen sedan, säger forwarden Erik Strömberg.
Han hade reducerat till 1–2 i första perioden från slottet. I den andra kvitterade han till 3–3 när han i ett 2–mot–1-läge hittade luckan mellan benskydden.
När gjorde du tre mål senast?
– Det var nog i J20 i Hanhals, säger han.
Det skulle nämligen bli ett tredje från Strömbergs sida. När det stod och vägde växlade hemmalaget upp och vann avslutningsperioden men solklara 4-0.
– När vi väl kom igång var vi bra, säger Strömberg.
20-åringen skickade in 5–3 med ett direktskott. Måltjuv är inte hans främsta signum.
– Haha, nej men det börjar lossna lite.
Vad avgjorde till er fördel?
– Vi var det bättre laget. Det var slarv i början men när vi spelade bra var vi tunga, säger matchvinnaren.
Var på plats under tre månader som observatör
Tidigare politikerna Marie och Patrik lever för sitt Freadal
Stephen King, komiker och artisthyllningar väntar
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.