Klik venligst
NYHETER 2021-04-01 KL. 11:24

Haveri med alkolås – sjukresor bokas om

Sjukresor i Kungsbacka har idag fått bokas om på grund av ett tekniskt haveri med alkolåsen i fordonen. Även Kungsbacka taxi är drabbade.
– Man behöver inte göra något som kund, vi tar kontakt om vi ser att det uppstår ett problem, säger Peter Gyllander, presschef, Hallandstrafiken.

Haveri med alkolås – sjukresor bokas om
Handenheten till alkolås från företaget Dignita startar inte, och gör att ett stort antal yrkesfordon inte går att starta.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är alkolås från företaget Dignita som drabbats av ett tekniskt fel som gör att alla fordon med deras lås, inte har gått att köra sedan klockan 03, natten till torsdag, det uppger P4 Halland.

Dignita har alkolås i bland annat bussar och taxibilar. I Göteborg har taxibilarna därmed stått stilla sedan i natt.

Sjukresor bokas om


Sjukresorna i Kungsbacka har fått bokas om på grund av problemet. Enligt P4 Halland har dock bussarna söder ut i Halland ett annat system för alkolås.

– Vi har haft en resenär denna förmiddag som blivit påverkad av störningarna. Det blev en försening på 15 minuten för den resenären, säger Peter Gyllander.

Kungsbacka taxi får inte igång sina fordon och enligt Gyllander försöker man stötta med Samres, för att få iväg alla sjukresor.

– Vi har ingen riktig bra bild av omfattning ännu, men uppfattar det inte som ett särskilt stort problem, säger Peter Gyllander.

Om man har en resa bokad behöver man som kund inte göra någonting. Om det är problem med ens bokade resa, tar Hallandstrafiken kontakt.

Felsökning pågår


Dignita upper att de jobbar med felsökning. Driftstörningen är omfattande på alkolåset Dignita AL-100 där handenheten inte startar.

"Problemet har uppstått på samtliga våra marknader och är inte relaterat till någon särskild fordonstyp. Vi jobbar vidare med felsökning" skriver de på sin hemsida.

Fler artiklar om trafik här



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.