HANDBOLL 2023-01-09 KL. 10:06

Avslöjar: Vänstersexan klar för allsvenskt lag

Av Christian Johansson, Eric Andersson

Efter säsongen 2021/22 fick Tobias Svantesson inte förlängt kontrakt och har sedan dess spelat och tränat med HK Aranäs helt utan ersättning. Nu har vänstersexan hittat en ny klubbadress.

Avslöjar: Vänstersexan klar för allsvenskt lag
Tobias Svantesson har skrivit på för HF Karlskrona. Arkivfoto: Christian Johansson

HANDBOLL. NH har tidigare skrivit om Tobias Svantessons otacksamma roll i HK Aranäs. Efter förra säsongen fick han inte förlängt kontrakt, men har fortsatt att både träna och spela med Kungsbackaklubben. Totalt har det blivit sju matcher i handbollsligan, främst i säsongsinledningen, för vänstersexan. Senaste gången Tobias Svantesson figuerade i en handbollsligatrupp var i hemmavinsten mot IFK Skövde i början av november.

Nu kan NH avslöja att Tobias Svantesson skrivit på för allsvenska tabelltvåan HF Karlskrona.
– Karlskrona fick en skada på en av sina spelare. Jag hade deras tränare (Mathias Ekstrand) i Tyresö för längesen så han kontaktade mig och därefter har det gått snabbt, säger Svantesson.

Det rör sig om ett lån över resterande del av säsongen.
– Det ska bli jättekul. Förhoppningsvis kan jag göra det bra och ta mig vidare efter säsongen så det inte stannar av helt som det gjorde nu.


TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.