NYHETER 2020-09-24 KL. 19:25

En skadad vid skjutning i Åsa - skytten flydde i bil

En skottskadad man i 30-årsåldern har förts till sjukhus med ambulans efter vad polisen tror är ett mordförsök i Åsa. Mannen sköts ned utomhus, i ett villaområde. Skottet träffade i benet. Nu jagar polisen gärningsmannen, som flytt i bil.

En skadad vid skjutning i Åsa - skytten flydde i bil

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan var 17.32 när SOS fick larm om skottlossningen, som ägde rum i centrala Åsa. Polis och ambulans larmades till platsen.

Vaken och talbar


Där fann räddningsmanskapet en man i 30-årsåldern som skjutits i benet. Den skadade fördes till sjukhus med ambulans. Mannen var vid avfärden vaken och talbar.

I anslutning till att mannen får vård för sina skador finns polisen på plats för att under kvällen förhöra honom.

Utreds som mordförsök


Omedelbart efter skottlossningen, som ägde rum utomhus i anslutning till en bostad i centrala Åsa, lämnade gärningsmannen brottsplatsen i bil. Det är oklart om han var ensam, eller om fler personer fanns med i bilen.

Flyktbilen är efterlyst och polisen spanar nu efter gärningsmannen. Brottsplatsen är avspärrad i väntan på teknisk undersökning.

Polisen knackar dörr


Polisen förhör vittnen och genomför under kvällen dörrknackning i bostadsområdet där skjutningen ägde rum.

Vad som ligger bakom skjutningen är enligt polisen ännu okänt. Offrets och gärningsmannens identiteter är också okända i nuläget.

Händelsen kommer att utredas som försök till mord, alternativt grov misshandel.

LÄS ÄVEN:

Grov misshandel i Åsa - polisen letar gärningsman

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000
NYHETER 2026-11-06 KL. 11:45
Premium

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000

Verksamhetschefen berättar om åtgärderna som genomförts

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum
NYHETER 2026-11-06 KL. 07:55
Premium

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum

Boende: ”Placeringen är fel”

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
ISHOCKEY 2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Nu kommer julbelysningen upp
NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Premium

Nu kommer julbelysningen upp

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.