DEBATT 2022-04-22 KL. 13:00

Debatt: Ingen vill väl kallas brukare?

Debatt: Ingen vill väl kallas brukare?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För mig är inte de som anlitar Vård och omsorg några brukare!
2016 satt undertecknad i nämnden ”Äldreomsorgen” nu Vård och omsorg i Kungsbacka.
På första mötet användes ordet brukare då man talade om de som på fick hjälp av denna nämnd. Jag blev jag bestört! Vem talade de om? Inte kunde det väl ändå vara dessa både yngre samt äldre, vilka betalar för tjänster/boende? Jag tog upp frågan på mötet om detta tilltal var passande. De flesta ledarmötet från våra olika partier, tittade på mig som ungar i en fågelholk.

Då jag föreslog att vi skulle ändra på detta för mig ett skällsord, fick jag inget gehör. Jag skrev då en motion som kom upp i kommunfullmäktige långt om länge. Ni skall veta att beslut, det tar tid för de som styr att behandla.
Till slut kom svaret – avslag. Men jag gav mig inte, utan vid varje tillfälle sa jag boende alternativt kund när jag talade eller skrev om de som behöver omsorg. Till slut började det krypa in här och var när vi hade möten och allt fler i tjänsteställning började använda ”våra kunder”. Detta höll i sig fram till förra året då det både i nämnden samt även i högre befattningar i förvaltningen Vård och omsorg alltmer talas om brukare, detta är och förblir för mig ett skällsord! Omsorgstagare alternativt kunder låter för mig bättre.

Nu har jag återigen skrivit en motion i ämnet och tänker att de flesta politiker som satt 2016 och tog beslut nu börjar närma sig ett behov av tjänsterna och inte tror jag att de vill bli tilltalade/omnämnda som brukare, eller?

Agnetha Ernegård
Kungsbacka Framtidsparti


TV-klipp och nyheter

Karriären kan vara över efter oväntade skadan
2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"
Premium | FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.