NYHETER 2020-10-19 KL. 10:47

Coronabidrag ger stort överskott

Coronaepidemin har drabbat samhället hårt. Men för den kommunala ekonomin har det hittills varit jackpot. Tack vare de stora statliga extrabidragen går Kungsbacka mot ett jätteöverskott.

Coronabidrag ger stort överskott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Prognosen för helåret är 277 miljoner kronor mot budgeterade 110 miljoner kronor. Skillnaden beror i huvudsak på coronarelaterade statsbidrag, säger kommunstyrelsens ordförande Lisa Andersson (M) i ett pressmeddelande.

Förutom de direkta bidragen har kostnaderna minskat eftersom flera verksamheter har behövt pausa då de inte har kunnat bedrivas som vanligt. Rent ekonomiskt medför det en mindre kostnad när verksamheter inte är igång.

Även flera byggprojekt har flyttats fram i tiden vilket resulterar i lägre driftskostnader än beräknat då verksamheterna inte har kunnat flytta in.

Störst överskott noteras inom Förskola och grundskola. Den främsta orsaken är färre antal barn och elever än planerat. Förutom detta har staten ersatt sjuklöner fullt ut för perioden april till och med juli.

Kommunstyrelsen går också plus i prognosen vilket till stor del beror på uteblivna färdtjänstresor när pandemin kraftigt ändrat invånarnas resande.

Men kommunledningen flaggar för att det kan behövas större ekonomiska satsningar under nästa år, till exempel i form av ekonomisk rådgivning, vuxenutbildning och övrigt stöd för att etablera sig på arbetsmarknaden.

Debatt


Överskottet kommer som vanligt att väcka debatt och krav på omfördelning eftersom det fortfarande ligger stora sparkrav på Individ och familjeomsorg, där flera verksamheter har strukits eller skurits ner.

Men Lisa Andersson resonerar som Alliansen gjort de senaste överskottsåren. Pengarna ska användas för att investera i skolor och äldreboenden, så att kommunen slipper öka skulden i allt för hög takt. Hittills i år har låneskulden ökat med 250 miljoner kronor.

– Vi ska inte bländas av att vi har ett större överskott i år. Vi arbetar långsiktigt för att förvalta pengarna klokt till kommande generationer i Kungsbacka. Det innebär att vi fortfarande behöver vässa oss för att klara kommande investeringar när Kungsbacka växer, kommenterar Lisa Andersson i pressmeddelandet.

Läs mer:

Coronaläget i Halland

Svalt intresse för antikroppstest

Krogar slipper avgifter 

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.