BANDY 2021-10-04 KL. 14:00

"Då hade jag varit väldigt orolig"

Åtta försäsongsmatcher. Frillesås BK:s facit är noll vinster.
– Det är icke godkänt. Hade det varit i serien då hade jag varit väldigt orolig, säger lagkaptenen Fredrik Johansson.

"Då hade jag varit väldigt orolig"
Fredrik Johansson och Frillesås BK väntar på säsongens första seger.



BANDY. Frillesås BK avverkade för andra helgen i rad en försäsongscup. Elitserienykomlingarna Rättvik och Örebro samt Motala väntade.

– Vi hade velat ha resultat den här helgen. Det är tre lag som vi förhoppningsvis ska ha bakom oss i tabellen, säger Johansson.

Det fick inte han och FBK. De kryssade i första matchen, 2–2, efter att Fredrik Brandin kvitterat i sista minuten.

– Vi gjorde en jättedålig första halvlek offensivt. Defensiven var okej, säger Johansson.

Efter det föll de mot Örebro med 3–7 och Motala med 1–4.

– Det som saknas är att vi är ineffektiva. Flyt förtjänar man så vi behöver komma upp lite vad det gäller noggrannhet och offra oss mer i båda straffområdena, säger kaptenen.

Resultaten innebär att Frillesås BK spelat åtta försäsongsmatcher och förlorat sju och ett kryss. En resultatrad som inte oroar Fredrik Johansson. Han menar att det är små saker i spelet som fattas, det är grejer som inte ska vara för komplicerade att rätta till.

– Jag har varit med för länge för att bli orolig. Jag har varit med om försäsonger som gått ännu sämre men där säsongen blivit bra. Jag tror stenhårt på vårt lag.

 

Läs fler sportnyheter här. 

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.