NYHETER 2021-06-07 KL. 16:29

Uteserveringarna klarade testet

Kungsbacka kommun genomförde under veckan kontroller på cirka 20 uteserveringar runt om i innerstaden. Syftet var att kontrollera så att verksamheterna följer de regler som finns uppsatta till följd av covid-19.

Uteserveringarna klarade testet
Med sol och värme kommer fler besökare till stadens uteserveringar.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I takt med en stigande värme ploppar också allt fler människor upp på stadens uteserveringar. För att se till att uteserveringarna fortsatt följer de regelverk som finns uppsatta fick inspektörer från kommunen undersöka verksamheterna.

I inspektionen, som gjordes under dagtid, ingick det att kolla så att antalet platser vid bordet stämde, samt att avståndet mellan borden var tillräckligt. Uteserveringarna fick grönt ljus, bortsett från några små justeringar.

– Någon enstaka behövde göra en mindre ommöblering av borden för att avståndet mellan sällskap skulle bli en meter. Vi kommer nu att göra tillsyn på kvällstid när det är mer folk i rörelse, säger Josefine Bäckström, miljö- och hälsoskyddsinspektör i ett pressmeddelande.

Under tillsynen kollades det även ifall rökförbudet på uteserveringar följdes. I sommar kommer fler kontroller göras, bland annat på populära sommardestinationer som Åsa och Gottskär.

Mer om e-tidningen:

Läs e-tidningen här

 

Är du prenumerant? Kom igång här.

Instruktionsfilm:

[embed]https://youtu.be/EC8RertgYzU[/embed]

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.