Klik venligst
HANDBOLL 2021-01-19 KL. 14:20

Ungdoms SM ställs in - "Tråkigt, men väntat"

Föga förvånande, men med tre veckor kvar tills ungdoms SM steg 3 skulle dra igång, kommer svenska handbollsförbundet med besked om att det nu blir inställt.

Ungdoms SM ställs in - "Tråkigt, men väntat"
HK Aranäs ungdomar får fortsatt vänta med att spela handboll.



Coronapandemin fortsätter att slå mot ungdomsidrotten. Alla åldersklassers steg-3 spel ställs nu in. Tävlingschefen Adam Engström berättar på svenska handbollsförbundets hemsida om beskedet.

– När vi i december tog beslut om att lägga om steg 3-spelet från januari till februari så anade vi att det skulle bli svårt att genomföra, men i vår strävan att hålla drömmen om USM vid liv för alla deltagare valde vi ändå att göra om planeringen, säger tävlingschef Adam Engström.

HK Aranäs F14-lag är ett av de lag som påverkas av beslutet. Lagets tränare, Johanna Einarsson förstår beslutet, även om hoppet hela tiden har funnits där.

– Det är verkligen tråkigt. Vi hade våra förhoppningar i november och december att det kanske blir av, men under rådande förhållanden är det som det är, säger hon.

Du tycker beslutet är rätt?

– Ja, jag tycker det känns rätt. Alla får vara med och ta sitt ansvar.

Var tjejerna besvikna?

– De blev jättebesvikna. Men alla förstår ändå och de är medvetna om varför det ställs in.

Håller igång ändå


Med varken träningar eller matcher igång försöker Einarsson hålla igång laget så gott det går.

– Vi kör fys utomhus med tjejerna. I och med att vi inte kan göra annat och att tjejerna inte heller går i skolan nu tycker jag det är otroligt viktigt att de ändå får komma ut.

Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår
2026-04-16 KL. 20:00
Premium

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår

Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år

Klart: Han tar över HK Aranäs
HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Premium

Klart: Han tar över HK Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-16 KL. 11:10
OV-stjärnan om det pressade läget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.