Klik venligst
NYHETER 2020-04-10 KL. 17:52

Särskilt corona-team ska hindra covid-19 att spridas ytterligare

Kungsbacka kommun ska pröva en ny strategi för att ta hand om personer som misstänks eller konstaterats smittade av coronaviruset covid-19.

Särskilt corona-team ska hindra covid-19 att spridas ytterligare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är Kungsbacka kommun som i ett pressmeddelande förklarar att de ska införa ett speciellt "covid-team" för att minska smittspridningen i Kungsbacka kommun. Tanken är att ett team bestående av undersköterskor, sjuksköterskor, rehabpersonal och biståndshandläggare ska hindra smittan att sprida sig. Hur man väljer denna personal framkommer inte i pressmeddelandet.

I dagsläget har Halland 175 konstaterade fall av det nya coronaviruset, av de smittade har 15 personer avlidit.

Under veckan kom Kungsbacka kommun och nämnden för Vård & Omsorg överens om att de måste hitta en ny taktik för att hindra smittspridningen i området.

Planen är att att det speciella corona-teamet ska arbeta med alla personer som är i behov av sjukvård. På andra sidan av myntet så blir besökare till kommunen, som normalt sett får hemtjänst i Kungsbacka när de vistas här, av med sin rätt till hemtjänst. Detta motiverar nämnden för Vård & Omsorg med att de ska ta hand om Kungsbackaborna i första hand.

– Kungsbacka kommun kan inte ta ansvar för personer som normalt sett får sin vård i hemkommunen i detta läget, säger Lillemor Berglund, förvaltningschef Vård och omsorg.

Källa Kungsbacka kommun

Klik venligst
Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher
FOTBOLL 2026-10-13 KL. 13:13
Premium

Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher

Slog dubbla klubbrekord

Supertalangen utslagen i EM
SPORT 2026-10-13 KL. 12:24
Premium

Supertalangen utslagen i EM

Bingon ett populärt måndagsnöje
NYHETER 2026-10-12 KL. 20:15
Premium

Bingon ett populärt måndagsnöje