Klik venligst
JOBB & PENGAR 2020-05-18 KL. 07:02

Rattar bil full med blommor

Själva idén har funnits länge. Nu kom tillfället. Efter en veckas planering rattade Anna Ramstedt och Louise Torgersen för ett par veckor sedan första gången iväg Blombilen.

Rattar bil full med blommor
För ett par veckor sedan gjorde Anna Ramstedt och Louise Torgersen slag i saken och öppnade ambulerande blomaffär. Nu kör de runt i kommunen med plantor till salu för den odlingssugna.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det blåser rätt snålt i vinden på parkeringen vid Klövervägen i Fjärås. Men det bekommer inte Anna och Louise när de flinkt lastar ut en rullvang fullproppad med blommor ur trailern.

– Vi trodde aldrig att folk skulle vara så intresserade! När vi var ute i helgen var det en riktig happening. En kvinna stod och väntade med en skottkärra redan när vi kom. När vi såg henne sa vi till varandra att vi är väl inte sena?. Men det var vi inte, hon var bara så ivrig, säger duon.

Närproducerat


Den gemensamma affärsverksamheten är ny - tänk en glassbil men fullproppad med blommor - men känt varandra har Anna och Louise gjort länge.

– Jag var barnflicka åt Louise när hon var liten och så har jag jobbat en hel del extra hos Arvidssons blommor , säger Anna.




Arvidsson i Fjärås AB startades av Louises mormor och morfar och är fortfarande ett familjeföretag. Det är också därifrån som mycket av blommorna man säljer kommer.

– Det känns bra att kunna ha närproducerade blommor. Vi ska också försöka knyta till oss någon lokal jordproducent, säger de två.

Affärsidén är enkel: att komma ut i bostadsområden med växter, istället för att de boende själva ska behöva ta sig till handelsträdgårdarna.

– Jag började tänka på det när jag bodde i Göteborg och såg mig omkring i Linnéområdet och Långgatorna. Det fanns så många vackra smidesbalkonger, men inga blommor. Blomsteraffärerna inne i städer säljer också nästan bara snittblommor, säger Anna Ramstedt.

Äldre kunder


Just nu kändes så som den perfekta tiden att dra igång verksamheten.

– Många kan ju inte åka till handelsträdgårdar just nu och andra har berättat att det känts för trångt där. När vi stod vid Basunvägen i Hålabäck den första gången vi var ute, kom det äldre med rollatorer som tyckte det var jätteroligt att kunna köpa sina blommor, berättar Anna.

Just nu är det sommarblommorna som gäller, vårens penséer har nyss gjort sitt. Men redan finns planer på färdiggjorda amplar och krukor, nåt särskilt till Mors dag och så småningom höstfägringen, när sommaren blommat över.



Sidoprojekt


Blombilen är ett sidoprojekt, Anna Ramstedt jobbar egentligen på Örneborgs delikatesser och livsstilsbloggar på sidan Pricken över livet. Louise Torgersen har snart läst färdigt en tvåårig yrkesutbildning i event, marketing och management. Plus att hon tillbringar rätt mycket tid på hästryggen. Också hästintresset har de gemensamt och Blombilen som sådan är egentligen en hästtrailer som snabbt får byta skepnad när de två ger sig ut på tur.

Först rundan gjordes den 1 maj, med två stopp. Helgen som var besökte man ytterligare fyra platser och i morgon lördag är det dags igen, med inplanerade stopp i bland annat Särö och Vallda. Körschemat ändras och byggs på mest hela tiden.

– Vi har ju bara hållit på i två veckor, så vi kommer på grejer vi måste göra hela tiden. Först visade vi bara upp oss på Instagram, eftersom det är där vi är själva, sedan kom vi på att vi måste vara på Facebook också för att nå ytterligare kundkrets. Och så att vi kanske måste ha en hemsida också. Vi gör det här i lite bakvänd ordning, skrattar Louise.




Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår
2026-04-16 KL. 20:00
Premium

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår

Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år

Klart: Han tar över HK Aranäs
HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Premium

Klart: Han tar över HK Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-16 KL. 11:10
OV-stjärnan om det pressade läget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.