Klik venligst
NYHETER 2020-07-30 KL. 17:59

Parkourintresset bland kungsbackabarnen växer

Freerunning Sverige Kungsbacka arrangerade under torsdagen en drop-in event för alla intresserade av parkour. Ett 20-tal barn var redo när de satte igång klockan 11.

Parkourintresset bland kungsbackabarnen växer
Fullt fokus. Barnen som tog sig till Kollaskolan i Kungsbacka uppskattade att hoppa över hinder. Ett 20-tal barn dök upp när FRS Kungsbacka bjöd in till drop-in för parkournybörjare.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Parkour är en växande sport och fritidsintresse. I Freerunning Sverige Kungsbacka (FRS) är de ungefär 200 utövare i föreningen. Och den har bara funnits i tre år. Torsdagens aktivitet gick ut på att barnen ska lära sig att sätta grunderna. Det handlar om att rulla på rätt sätt, och att sätta ner armarna på rätt sätt, bland annat.

Vad handlar parkour om?


– Egentligen handlar det om att ta sig från punkt a till b så fort som möjligt, säger Robin Jacobsson, som är en av instruktörerna för dagen.

Vad är skillnaden på freerunning och parkour?


– Freeruning handlar mer om att göra tricks, som att göra en bakåtvolt till exempel, säger han.

FRS Kungsbacka håller normalt till i Parkourhallen som de delar tillsammans med Tölö och Temos gymnastikföreningar och Robin tycker att aktiviteterna liknar varandra.

– De liknar varandra rätt så mycket. Men gymnastik är mer fokus på att göra volter perfekt medan parkour och freerunning handlar om att hitta sin egen stil och göra lite vad man vill, säger han.

Robin Jacobsson tror att sporten kommer fortsätta växa. Än så länge är det inte jättemånga utövare och han tror att det är många som är omedvetna om sporten.

Man har ju sett en del skräckskador inom parkour, hur förhindrar man det?


– Vi jobbar mycket med säkerhet. Om man inte är säker på att göra en specifik grej så ska man inte göra det, säger han.

Hur då?


– Man tränar på det mycket inomhus, där det är säkert. Med mattor under. Och när man känner sig redo så kan man prova utomhus, säger Robin Jacobsson.

 

Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.