NYHETER 2022-07-10 KL. 11:55

Växlande väder ger bra säsong för växtodling

Av Henrik Laurén

Den första vallskörden på Hamragård i Åsa bärgades innan midsommar och säkrar hälften av vinterns foder för fåren. Den andra vallskörden görs inom någon vecka och utsikterna för den är också bra.
- Även spannmålen, som blir foder för grisarna, växer fint och det ser ut att bli en bra säsong. Det är inte alltid som bönderna gnäller över vädret, säger Camilla Sten med ett skratt.

Växlande väder ger bra säsong för växtodling
Bra säsong. På Hamragård räknar man med fina skördar av vall och spannmål i år. Här är Camilla Sten utepå fälten och kollar läget. Foto: Henril Laurén.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På Hamragård odlar man vall och spannmål på cirka 70 hektar och allt man skördar blir foder för gårdens djur. Vall betyder för Hamras del gräs, örter och blommor. Skörden konserveras som ensilage, rundbalar, för att stå sig över vintern som foder till fåren. Spannmålen man odlar är havre och korn till foder för grisarna. Därtill odlar man litet dinkel som säljs som mjöl i gårdsbutiken. Här säljs också en stor del av gårdens köttproduktion, en del går till restauranger.
Svensk sommar gör bonden glad
- En typisk svensk sommar är bra väder för vall och spannmål. Inte för kallt på våren, sedan värme och lite regn på det. Då blir det bra, säger Camilla.
Hon driver Hamragård tillsammans med sin bror Johan, de är fjärde generationen på släktgården. De har vuxit upp med växtodling och djur och tog över gården efter föräldrarna 2017. Driften på gården är densamma som under föräldrarnas tid med djur och växtodling men Camilla och Johan tog steget till certifierat ekologiskt jordbruk.
- Vi värnar om miljön och djuren. Vi växlar grödor på fälten och djuren är med i kretsloppet. De betar, bökar och bajsar, gödslet är näring för växtodlingen, förklarar Camilla.
Ekologiskt jordbruk ger minimal belastning på miljön. I dagsläget, med kriget i Ukraina, har en annan sak blivit allt tydligare.
- Vi är inte beroende av konstgödsel från Ryssland eller spannmål från Ukraina. Vi använder varken konstgödsel eller kemiskt växtskydd. Vi känner stabilitet och trygghet, säger Camilla Sten.
Viktigt kretslopp
Enligt Camilla är ogräs inget problem - så länge det inte tar över. I stället för kemi används andra metoder.
- Vi harvar mot ogräs. Överlag gäller det att göra rätt sak i rätt tid. Kretslopp och djur är jätteviktigt, säger Camilla.
Om någon vecka ska årets andra vallskörd bärgas. Det kunde bli en tredje vallskörd men den får fåren beta ute på fälten. I augusti-september är det dags för spannmålsskörd och det man ser i dag tyder på en god skörd.
- Det vi odlar räcker för djuren men inte mer heller. Sämre år måste vi köpa in foder och det påverkar ju ekonomin.
- Vi har en bra säsong i år. Då vi pratar med odlare i andra delar av landet är det liknande rapporter. Men det kan vara skillnader på nära håll också. Här i norra Halland har vi en bra säsong liksom i de södra delarna. Men bara en bit in i landet har man inte haft lika gott väder som här, säger Camilla Sten.











17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.