NYHETER 2021-04-12 KL. 15:20

Vaccindoser förstörda av misstag

Region Halland har på nytt drabbats av att vaccindoser avsedda för invånarna har förstörts under transport. Den här gången handlar det om 900 doser, rapporterar Halland Nyheter.

Vaccindoser förstörda av misstag

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Apoteket AB:s underleverantör Tamro meddelade på måndagen att 1 900 doser Astra Zeneca-vaccin hade förstörts vid transporten ut till regionerna. 900 av doserna var avsedda för Region Halland, resten Region Jönköping.

Vaccinet har av misstag förvarats i frys i stället för kyl.

– Allt pekar på att det är den mänskliga faktorn som ligger bakom och att en av våra medarbetare helt enkelt ställt doserna fel, förklarar Tamros pressansvariga Maria Cederfont för HN.

Måste kasseras


Tamro har varit i kontakt med Läkemedelsverket och Astra Zeneca för att utröna om doserna kan användas, men fick beskedet i slutet av förra veckan att doserna måste kasseras.

Ingen av doserna har använts, och det innebär inte heller något akut problem för de som bokat tid för vaccination.

Däremot innebär det förstås färre doser för de som snart står i tur.

Mer läsning:

Coronaläget i Halland 


Covidsmitta på äldreboende

Alla elever tillbaka till skolan

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.