NYHETER 2020-12-23 KL. 06:45

Utökad kontroll på Kungsmässan

Julafton och juldagen håller större delen av Kungsmässan stängt. När den öppnar igen den 26 december blir det med utökad kontroll vid entréerna.
– Vi kommer att jobba för att ha kontroll på tillströmning och flöde, säger affärsområdeschef Liselott Bengtsson.

Utökad kontroll på Kungsmässan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För att ytterligare minska trängsel i handeln efter jul kommer nu Kungsmässan att utöka antalet väktare och värdar.

– Vi följer de råd och rekommendationer som finns, och därför har vi nu tagit in fler värdar som kan hjälpa till med att informera om det skulle uppstå trängsel. Framförallt kommer vi att vara vid entréerna där vi kommer att jobba för att ha koll på tillströmning och flöde, säger Liselott Bengtsson.

Skapa trygghet


Kungsmässan har redan i dag system för att räkna antalet personer som går in på köpcentret. Nu handlar det om att vara extra noga för att skapa trygghet för såväl besökare som hyresgäster, menar affärsområdeschefen.

– Så har vi jobbat tidigare också, att vi hela tiden går runt för att stämma av så att även hyresgästerna känner sig trygga.

Vad gäller max antal personer som får vistas i de olika butikerna så kan det skilja sig åt något.

– Det är vi som har huvudansvaret för gallerian, men sedan är det olika för olika butiker. Det kan ha med att göra om det är mindre egna företag, eller om det är kedjor som har sina egna rekommendationer. Det har även betydelse hur butikerna är skyltade och möblerade för vad som kan upplevas som trångt, säger Liselott Bengtsson.

Med undantag för samhällsviktiga funktioner som mataffärer och apotek, så kommer Kungsmässan att hålla stängt under julafton och juldagen. Köpcentret öppnar igen den 26 december, och då med utökat antal värdar och väktare.

Fotnot: Folkhälsomyndigheten har nu gått ut och begärt att verksamheter måste besluta om ett maxantal personer som får vistas i deras lokaler. 

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Tobias Hysén lämnar City

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.