NYHETER 2020-11-13 KL. 15:50

Träffpunkterna blir digitala

Träffpunkterna blir digitala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter att ha haft stängt i sju månader startade kommunens träffpunkter upp igen.

Men det dröjde inte länge innan de fick stänga igen. Nu satsar man istället på digitala träffar.

- Vi startade ju upp träffpunkterna för våra seniorer i förra veckan efter att vi haft stängt i sju månader. Nu ställer vi om och blir digitala istället så att våra seniorer kan vara med på de aktiviteter vi erbjuder, säger Elisabeth Lindberg, enhetschef Kultur och fritid, i ett uttalande på kommunens hemsida.

För att kunna träffas digitalt används plattformen Teams och öppettiderna på de digitala träffpunkterna är måndag-fredag klockan 10-11.30 eller 13-15.30.

 

Läs även: Träffpunkter för seniorer öppnar igen 

Coronaläget i Halland 

 

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.