NYHETER 2020-04-17 KL. 13:00

Tidbokning ska minska trängseln i väntrummen

Har du fått remiss för provtagning på sjukhuset? Boka hellre tid än att använda drop-in, så att trängseln i väntrummen minskar.

Tidbokning ska minska trängseln i väntrummen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Uppdaterad text.

– Vi försöker undvika trängsel i våra väntrum och hoppas att de som skriver remiss för provtagning informerar patienterna om vikten av att boka en tid istället för att komma på drop-in, säger avdelningschef Elisabeth Astell.

Flera sätt att boka


Patienter som fått remiss till någon av provtagningsenheterna på sjukhusen i Halland för till exempel analys av njurfunktion och hematologi uppmanas visserligen att boka tid, för att minska trängseln i väntrummen, men fortfarande finns det alltså drop-in.

Tid kan man boka genom att logga in på 1177.se. Det går även bra att ringa och boka tid. Provtagningsenheterna har telefontid måndag till fredag mellan klockan åtta och tio på morgonen.

Telefonnummer till provtagningen finns på 1177.se eller här:

Provtagningen Kungsbacka: 0300-56 53 58

Provtagningen Varberg: 0340-48 16 64

Provtagningen Falkenberg: 0708-27 35 61

Provtagningen Halmstad: 035-13 18 16

 

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.