NYHETER 2018-02-03 KL. 15:01

Räcke gav vika när man från Kungsbacka omkom

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

32-åringen avled i ambulans på väg till Sahlgrenska sjukhuset. Arbetsmiljöverket och polisen utreder nu olyckan. Foto: Genrebild/Marie Ullnert

 

Ett skyddsräcke som gav vika – det gjorde att en 32-årig man från Kungsbacka i tisdags föll och omkom, rapporterar Byggnadsarbetaren.se.

32-åringen omkom efter att ha fallit 16 meter från en byggarbetsplats i Hjällbo i norra Göteborg. Larmet kom klockan 11.15 på tisdagen och polis och ambulans kallades till byggarbetsplatsen.

Mannen var takläggare och Byggnadsarbetaren rapporterar att Byggnads regionala skyddsombud Mikael Holmqvist nu har besökt olycksplatsen för att skaffa sig en bild av vad som hände.

Till Byggnadsarbetaren säger Mikael Holmqvist att tre arbetskamrater befann sig på taket samtidigt och att en av dem troligtvis halkade till och tog tag i staget som skyddsväggen var fäst i.

Mikael Holmqvist tror att materialet som bultarna var fästa i kan ha varit problemet:
– De är fästa i en vanlig tegelvägg. Det kan nog ha varit för poröst. Men vi får se vad utredningarna visar, säger han till Byggnadsarbetaren.

32-åringen avled i ambulans på väg till Sahlgrenska sjukhuset. Arbetsmiljöverket utreder nu olyckan, och polisen har inlett en förundersökning för att ta reda på om det brustit i några rutiner på arbetsplatsen.

Brottsrubriceringen är tills vidare vållande till annans död.

– Området spärrades av för teknisk undersökning och det kommer att göras en ordentlig utredning, sa polisens presstalesman Peter Adlersson till Norra Halland efter olyckan.



Aranästränarens utspel: Då vinner vi serien
SPORT 2025-06-02 KL. 20:45
Premium

Aranästränarens utspel: Då vinner vi serien

✔ Debutåret ✔ Överraskningarna ✔ Det ovanliga truppbygget

TV-klipp och nyheter

Mobbad och utfryst – musiken blev en räddning
2025-06-02 KL. 19:45
Premium

Mobbad och utfryst – musiken blev en räddning

Joel Werdien ska spela på stora skolavslutningsfesten

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-02 KL. 09:03
Premium

Sporthelgen i korthet

Från alpby till innerstaden:
FAMILJ 2025-06-01 KL. 17:45
Premium

Från alpby till innerstaden: "Stolt över att bo här"

Monika Hamrin om uppväxten, flytten till Sverige och varför hon brinner för innerstaden

Succé när MMA:n kom till stan
SPORT 2025-05-31 KL. 18:15
Premium

Succé när MMA:n kom till stan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.