Polisen fick in samtal om att en person i en bil lyste på passerande bilar med grön laser natten till onsdag. Väl på plats visade det sig vara en jägare som lyste med ficklampa.
Det var vid Vallda Sandö naturreservat som det gröna lyset hade synts strax efter midnatt natten till onsdag.
– Inringaren hade sett det i ögonvrån men inte känt någonting, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen begav sig till platsen men väl där visade det sig att det inte rörde sig om grön laser som det larmats om.
– Det var en åteljägare som hade en grön ficklampa, säger Jens Andersson.
Just det gröna ljuset märker nämligen inte viltet lika lätt. Polisen lämnade platsen och konstaterade att inget brott har begåtts.
Utreds internt av socialtjänsten
Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand
Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare
✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts
"De har varit överlägsna hela säsongen"
"En oerhört expansiv budget"
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.