NYHETER 2020-05-07 KL. 11:15

Nu ska biljetterna kontrolleras igen

Skyddsstoppet för Västtrafiks tågvärdar blev kortvarigt. Nu ska biljetterna kontrolleras igen, men formerna diskuteras det kring.

Nu ska biljetterna kontrolleras igen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I går, onsdag, infördes ett skyddsstopp på pendeltågen och tågen mellan Varberg och Kungsbacka. Allt för att skydda tågvärdarna som därmed inte kunde kontrollera biljetterna.

Men under onsdagskvällen kom parterna överens och skyddsstoppet hävdes. Under torsdagen fortsätter dialogen för att komma fram till en bra lösning för tågvärdarna.

– Det handlar om att möjliggöra för tågvärden att hålla lagom distans, genom att skapa någon form av distanszon, säger Helena Isaksson, affärschef på SJ Götalandståg, till GP.

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.