NYHETER 2020-02-04 KL. 18:22

Nova Montessori Hallandsmästare i Vi i Femman

Det var olidligt spännande. In i sista sekunden. Men till sist stod det klart. Nova Montessoriskola är Hallandsmästare i Vi i Femman 2020!

Nova Montessori Hallandsmästare i Vi i Femman
Nova Montessoriskola blev förra året (2020) länsmästare i Halland och tog sig till riksfinalen av Vi i femman där det blev en fin silverplats.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

P4-studion i Halmstad från vilken kvällens regionfinal direktsändes var fullsatt. Spänningen var påtaglig när Vi i Femman-signaturen spelades.

Två värdiga vinnare


De båda finallagen, Nova Montessoriskola och Särö Montessoriskola – båda från Kungsbacka – hade redan innan uppgörelsen var och en visat sig vara värdiga vinnare.

Och kvällens Vi i Femman-final blev sannerligen en uppvisning som hette duga.

Nova hade bästa formen


Tätt, tätt följdes de båda lagen åt genom tävlingen. När svaren på sista frågan räknades samman visade de sig ha svarat så många rätt att den slutliga poängställningen blev något av ett rekord.

Men i slutsekunden visade sig Nova Montessoriskola ändå ha bästa kvällsformen. Men en enda poäng, 37 mot 36, slog de sina kompisar i klass fem på Särö Montessoriskola.


Axel Jungermann och Hilla Lilja var stolta över att ha tagit hem segern åt Nova Montessoriskola. Men de tyckte samtidigt synd om kompisarna från Särö Montessori, som fick lämna tävlingen efter att ha kämpat väl. FOTO: Sveriges Radio P4 Halland

Två av landets 50 bästa


Det blev skratt och jubel, men även lite gråt, när lagen fick pokaler och förberedde sig för att åka hem till Kungsbacka och fira att finalen är avgjord.

Snart ska det avgöras om femmorna på Nova Montessoriskola har kunskaper så det räcker för riksfinalen. Men redan nu har både Nova och Särö Montessoriskolor visat att de är två av landets 50 absolut bästa femmor.

TV-klipp och nyheter

Ny bok tipsar: Så kan vi motverka orättvisor och ojämställdhet
2025-09-30 KL. 18:00

Ny bok tipsar: Så kan vi motverka orättvisor och ojämställdhet

19 normingenjörer samlas i antologi om handling och förändring

Samtalsträffar ska bryta ensamhet bland äldre
NYHETER 2025-09-29 KL. 20:45
Premium

Samtalsträffar ska bryta ensamhet bland äldre

Margareta och Ingrid tar sitt projekt till Kungsbacka

Möt mannen bakom hockeymaskerna
ISHOCKEY 2025-09-29 KL. 19:45
Premium

Möt mannen bakom hockeymaskerna

Sporten i korthet
SPORT 2025-09-29 KL. 11:54
Premium

Sporten i korthet

✔ Supersviten 2025 ✔ Storseger gav andraplats ✔ Plattmatch mot jumbon

Fjärås drömsits för avancemang
FOTBOLL 2025-09-29 KL. 11:27
Premium

Fjärås drömsits för avancemang

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Matilda delade ut glasögon till behövande i Tanzania

Matilda delade ut glasögon till behövande i Tanzania

Lätt tillgänglighet till glasögon är verklighet i Sverige. Men verkligheten ser inte likadan ut i andra delar av världen. Ett exempel är Tanzania i Afrika, där stora delar av befolkningen inte har råd att skaffa glasögon. Därför genomför optikkedjan Specsavers så kallade Eye camps i landet. Med på den senaste resan var Matilda Gustafsson, 30, från Kungsbacka. – Det känns väldigt bra att ha fått hjälpa så många människor på plats, säger hon.