NYHETER 2022-07-12 KL. 16:00

Marina fågelområden utökas efter EU-kritik

Av John Skoglund

BirdLife International och EU pekar på särskilda områden längs de svenska kusterna där det brister i det svenska fågelskyddet. Nu finns det ett förslag från länsstyrelsen i Hallands län ute för synpunkter.

Marina fågelområden utökas efter EU-kritik
Fler och större marina fågelområden önskas i svenska farvatten. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Länderna inom EU ska ha koll på de platser där fåglar trivs och återkommer till. De viktigaste fågelområdena benämns som "Natura 2000-områden". Till den halländska kusten lockas mycket fågel och speciellt under vintern söker sig sjöfågel hit. Sträckan som nämns i rapporterna är från Nidingen i norr till Halmstad i söder.

Ett första steg i en rättslig process har nu kommissionen startat med anledning av att Sverige inte uppfyllt de krav som fågeldirektivet säger. EU-kommissionen anser att det är för liten havsareal som skyddas och med regeringens uppdrag hoppas man nu att kunna uppfylla EU-kommissionens önskemål.

I förslaget berörs speciellt Stora och Lilla Middelgrund, Fladen, Morups bank och Röde bank. Nu vill länsstyrelsen ha in synpunkter för att sen lämna över förslaget till Naturvårdsverket i oktober. Sedan är det regeringen som beslutar om vilka områden som ska ingå i "Natura 2000"







Fakta: BirdLife International.
Grundat 1922
Är ett globalt samarbetsorgan för skydd och bevarande av fåglar.
Huvudkontoret ligger i Cambridge Storbritannien.
I Sverige heter det BirdLife Sverige eller Sveriges Ornitologiska Förening.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.