En mängd sms skickades och bland annat innehöll de ett dödshot. Nu åtalas en man i Kungsbacka för olaga hot och ofredande.
Dödshotet skickades via sms i mars i år och det fick målsägande att kontakta polis. Den man som nu åtalas är bosatt i Kungsbacka och har i förhör medgett att kontakten funnits, men förnekar att det skulle handa om ett brott.
De olika meddelandena har skickats under 2023 och 2024, men det var hotet i mars 2024 som bedöms som ett dödshot. I det meddelandet stod det bland annat:
"Du har förstört så många människors liv så du har ingen rätt att leva".
I förhör har den hotade mannen sagt att han dessutom tror att det finns en risk för att hoten ska verkställas.
Mannen som åtalas har i sina meddelanden bland annat uppgett att han är kompis med Hells Angels och Red Devils. Han ser dock inte något av sina meddelanden som hotfullt, och han förnekar att han har haft några som helst planer på att faktiskt bruka våld mot målsägande.
Flera allvarliga olyckor med elsparkcyklar inblandade
Så många åkte fast under polisens nationella trafikvecka
"Välkomnar definitivt att det blir hårdare regler"
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.