NYHETER 2021-01-28 KL. 14:17

Många dödsfall men färre behöver covidvård

 Senaste veckan har regionen noterat en viss lättnad vad det gäller både smittspridning och antal som behöver vård. Läget är dock alltjämt känsligt.

Många dödsfall men färre behöver covidvård

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Under senaste veckan har Region Halland kunnat notera att antalet smittade minskat något. Utveckling var förväntad då smittspridningen rusade under jul- och nyårshelgerna. Även trycket på vården har lättat något då färre har behövt söka vård för covid-19, samt att smittspridningen inom äldreomsorgen har minskat något.

Samtidigt flaggar regionen för att det finns risk för att smittspridningen tar fart igen i och med att skolor och arbetsplatser åter befolkas.

Totalt har nu 18 370 hallänningar testat positivt för covid-19.
Idag vårdas 45 stycken på sjukhus varav 3 stycken på iva.

Coronasiffrorna denna veckan visar på 25 nya dödsfall, sedan torsdag förra veckan, totalt 215 stycken.

Mer läsning:

Coronaläget i Halland 


Vaccinering mot covid i Tingbergshallen

Vaccinering och öppen skola högsta prio

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.