NYHETER 2020-04-08 KL. 21:03

Leta påskägg på egen hand

I år firas påsken till stor del utomhus på Tjolöholms slott.

Leta påskägg på egen hand

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det blir påskäggsjakt på egen hand och det kommer att finnas möjlighet att fika och handla. Däremot är det stora evenemanget inställt.

– Det är jättetråkigt, i år blir det inga programaktiviteter eller underhållning, säger David Dagemark, evenemangschef på Tjolöholms slott.

Orsaken är coronaläget där Stiftelsen Tjolöholm följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Därför har man valt att satsa på vissa aktiviteter utomhus.

– Vi bygger upp en uteservering utanför slottbutiken där man kan fika och det går också att handla utomhus.

Påskjakt med karta


Påskäggsjakten får besökarna i år genomföra på egen hand. Kartan går att köpa i en obemannad kassa, deltagarna swishar en femtiolapp och får lösa en rebus som vanligt. Belöningen efter avslutad runda får föräldrarna själva ombesörja eftersom det inte delas ut några påskägg i år.

– Vi har en lite kortare tillgänglighetsrunda upp mot slottet som passar barnvagn, en lite längre runda och en ny äventyrsrunda. Den tar man sig runt med hjälp av sin smartphone genom att scanna qr-koder. Vi tror att man kommer bli förvånad över vilka häftiga grejer som fanns här förr, säger David Dagemark.

8 000 besökare förra året


Påskevenemanget är av stor betydelse för Tjolöholms slott, förra året kom 8 000 besökare. Förhoppningen är att det trots allt ska komma många även i år.

– Vi är jätteglada om så många som möjligt kommer, går rundan och swishar en 50-lapp. Det betyder oerhört mycket. Vi försöker verkligen jobba stenhårt för att minska smittspridningen och därför blir det mer utomhusaktiviteter i rådande läge. Vi försöker också lägga äggen på bra ställen så inte alla ska ta på dem, säger evenemangschefen.

Påsken på Tjolöholm firas 9 till 13 april.

 

 

 

 

 

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus
NYHETER 2025-04-11 KL. 11:45
Premium

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus

Kommunen på dubbla stolar när detaljplanerna överklagats

TV-klipp och nyheter

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang
NYHETER 2025-04-11 KL. 07:31

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang

Slog sönder inredning och hotade personal

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala
NYHETER 2025-04-10 KL. 21:00
Premium

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala

Bostaden vid kyrkan har en brokig historia

Alexander Johansson inför debuten:
SPORT 2025-04-10 KL. 19:00
Premium

Alexander Johansson inför debuten: "Det är svincoolt"

"Det låter sjukt att säga att jag vill ta medalj på ett senior-EM"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-04-11 KL. 13:33
Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Det började faktiskt med en uppsägning från ett annat jobb. 30 år senare har Maria Åkerberg ett framgångsrikt hudvårdsföretag och de stora jättarna har stått i kö för att få köpa det. Men det är hon inte intresserad av. – Det här är min livsstil, mitt kall, säger hon.