TV-klipp och nyheter

NYHETER 2022-01-20 KL. 18:00

Landets billigaste matkasse hos ICA Maxi i Kungsbacka

Av Henrik Laurén

Halland är den billigaste regionen i Sverige och i Kungsbacka finns den billigaste matkassen i hela landet. Det visar Pensionärernas Riksorganisation PRO:s riksomfattande undersökning av matprisen. ICA Maxi i Kungsbacka sticker ut med den billigaste matkassen i Sverige.

Landets billigaste matkasse hos ICA Maxi i Kungsbacka
"Vi jobbar ständigt med låga pris för våra kunder, kul att ligga i topp", säger Andreas Mattsson, ställföreträdande handlare vid Ica Maxi i Kungsbacka. Arkivfoto: Henrik Laurén.

– Vi är glada och tacksamma. Vi gör ett idogt arbete med att ge våra kunder låga pris, säger ställföreträdande handlare Andreas Mattsson vid ICA Maxi.
Affären har varit i toppskiktet tidigare och även haft den billigaste matkassen i PRO:s prisundersökning förut.
– Kungsbacka har alltid legat bra till. Det är prispress och vi har jobbat med låga pris sedan vi öppnade 2008, säger Mattsson.
Den billigaste matkassen, ICA Maxis kasse, kostade 811 kronor och den dyraste 1 050 kronor. Vad gäller geografiska skillnader var genomsnittspriset lägst i Halland med 907 kronor och högst i Västerbotten med 977 kronor. Undersökningen omfattar 535 butiker över hela landet och gjordes 2 november 2021.
Tre i topp i PRO:s prisundersökning: 1) ICA Maxi Stormarknad Kungsbacka 811 kr. 2) City Gross Eskilstuna 830 kr. 3) ICA Kvantum City Södra Älvsborg 831 kr.

Online ökar
PRO undersökte också matprisen på nätet. Jämfört med snittpriset i de fysiska butikerna är det åtta procent dyrare att handla mat på nätet med hemleverans, men bara två procent dyrare när man hämtar sina beställda varor i butiken.
– Vi har rätt stor andel online, 10-12 procent. Det har ökat under pandemin men det har också gått i vågor under pandemin. I dag ser vi åter en ökning. De flesta online-kunder hämtar sina inköp vid butiken. Vi har byggt om hämtningsstället och vi har personal som möter ute vid bilarna. Det ska löpa smidigt, säger Andreas Mattsson.


TV-klipp och nyheter

Kris för Alléteatern – får nej till sänkt hyra
2025-01-21 KL. 07:00
Premium

Kris för Alléteatern – får nej till sänkt hyra

Klarar inte hyran framåt

Han lämnar kommunen för nytt uppdrag
NYHETER 2025-01-20 KL. 14:00
Premium

Han lämnar kommunen för nytt uppdrag

"Erbjudandet var svårt att stå emot"

Valldaolyckan utreds fortfarande – oklart när åtal väcks
NYHETER 2025-01-20 KL. 12:15
Premium

Valldaolyckan utreds fortfarande – oklart när åtal väcks

"Så fort som möjligt är en önskan – men det finns inget datum"

50 miljoner ska skapa tryggare lokaler vid kris
NYHETER 2025-01-20 KL. 07:00
Premium

50 miljoner ska skapa tryggare lokaler vid kris

S vill söka pengar för att minska elavbrott

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-01-20 KL. 14:10
Sporten i korthet
Premium | NYHETER 2025-01-20 KL. 14:00
Han lämnar kommunen för nytt uppdrag

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.