NYHETER 2020-12-22 KL. 16:30

Kvantum i Kungsbacka börjar räkna kunder

Mitt under årets största handelsdagar tvingas även matbutikerna ta ett större ansvar. Ica Kvantum på Kungsmässan inför nu ett nytt system för att minska trängseln.
– Vi har beställt kundräknare, säger köpmannen Holger Gunnarsson.

Kvantum i Kungsbacka börjar räkna kunder

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många av kunderna i butiken bär munskydd, och personalen har västar med text som uppmanar till att hålla avstånd. Just nu är det hektiska dagar, och för handlare Holger Gunnarsson gäller det att hänga med.

– Vi följer restriktionerna och håller hela tiden koll på det senaste i utvecklingen. Vi uppmanar till att hålla avstånd, vi har satt ut handsprit, och i kassorna är det plexiglas. Dessutom har vi börjat öppna redan klockan 06.00 för att i ännu större utsträckning ge människor möjligheter att undvika trängsel, säger köpmannen.

Har ni gjort något särskilt efter den senaste uppmaningen från regeringen?
– Ja, vi har beställt kundräknare så att man ska kunna se hur många som befinner sig samtidigt i butiken. Det kommer att finnas displayer vid entrén som visar hur många som går in och går ut.

Något maxantal är dock ännu inte bestämt.
– Vi har drygt 3 000 kvadratmeter butiksyta, så det finns ofta gott om utrymme att hålla avstånd.


Personalen på Ica Kvantum bär västar med uppmaning till kunderna att hålla avstånd.

Online ökar


En sak som butiksägaren dock kan se tydligt är att fler väljer att även handla mat hemifrån.
– Det här är årets största dagar, men i år kan vi se att allt fler handlar online. Just nu uppgår den handeln till omkring 10 procent, vilket är en stor ökning, säger Holger Gunnarsson.

Mer läsning:

Överväger stänga baren

Coronaläget i Halland 


Restriktioner och rekommendationer –vad gäller när?


Besöksförbud på boenden förlängs


Allvarligt läge – allt fler covidsjuka på sjukhus



Lanbit har startat – fyra dagar med spelande
NYHETER 2025-06-05 KL. 19:03
Premium

Lanbit har startat – fyra dagar med spelande

"Långa nätter med inte så mycket sömn utan mycket spelande."

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.