NYHETER 2021-02-03 KL. 14:58

Krav på negativt coronatest för inresa i Sverige

Nu införs krav på negativt coronatest för att få komma in i Sverige.

Krav på negativt coronatest för inresa i Sverige

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vid en presskonferens på onsdagseftermiddagen meddelades att det införs krav på negativt coronatest för att resa in i Sverige.

– Från och med lördag 6 februari måste utländska medborgare som vill resa in i Sverige visa ett negativt covid-19-test. Utan ett sånt kommer man inte in i landet och testet får som huvudregel vara maximal 48 timmar gammalt, säger statsminister Stefan Löfven.

De nya reglerna gäller fram till den 31 mars.

– Från testkravet finns undantag, personer under 18 år, personer som bor i Sverige, personer som har familjeskäl eller humanitära skäl. Regleringen har utformats så att de inte ska slå onödigt hårt mot arbete – och gränspendlare. Det finns särskilda regler för dem, säger inrikesminister Mikael Damberg.

 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-02 KL. 13:07
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.