NYHETER 2020-08-11 KL. 20:57

Klart för skolstart hos Västtrafik

Läget inför skolstarten är under kontroll i Kungsbacka. Kollektivtrafiken är coronasäkrad. Det meddelar Västtrafik ikväll.

Klart för skolstart hos Västtrafik

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På flera håll i Halland är oron stor för att skolstarten, med nyöppnade gymnasieskolor, ska medföra trängsel i kollektivtrafiken.

Ingen utspridd skolstart


Anledningen är att Hallandstrafiken sagt nej till att coronaanpassa turlista och turtäthet. Istället har man uppmanat kommunerna att sprida ut skolornas starttider, så att alla elever inte behöver åka till skolan samtidigt. Ett förslag som de berörda kommunerna ratat.

Full koll i Kungsbacka


I Kungsbacka, där Västtrafik ansvarar för kollektivtrafiken, väljer man en helt annan väg. Här kommer man att köra med ett koncept som liknar det man hade under våren för att coronasäkra ungdomarnas väg till och från skolan.

Konkret innebär det fler turer och även bussar på vissa linjer. Samt en tät dialog med kommunerna.

”Vi förstärker turer”


– Vi kör full tidtabell och förstärker på ett antal turer. Utöver det tittar vi på särskilda linjer där vi tror att det kan uppstå trängsel kopplat till gymnasieskolornas öppnande. Vi vet att de första veckorna alltid är föremål för ökad trängsel, säger Lars Backström, vd på Västtrafik till SVT Nyheter Halland ikväll.


Västtrafiks VD Lars Backström. FOTO: Eddie Löthman/Västtrafik



TV-klipp och nyheter

Ny laddstation på plats i Onsala
2026-08-29 KL. 16:45
Premium

Ny laddstation på plats i Onsala

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut
2026-08-29 KL. 09:00
Premium

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut

Boende känner sig överkörda – har JO-anmält kommunen

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”
NYHETER 2026-08-29 KL. 11:00
Premium

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-29 KL. 16:45
Ny laddstation på plats i Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.