NYHETER 2026-02-11 KL. 15:58

Jakt efter ny köttstöld – tjuv stoppad vid tågstation

Av Ronny Karlsson

En ny stöld av kött genomfördes hos Ica Maxi under onsdagen. Den här gången blev det en jakt innan en ung man stoppades vid Hede station. Affärschefen Andreas Mattsson med hjälp av andra anställda såg till att tjuven stoppades.

Jakt efter ny köttstöld – tjuv stoppad vid tågstation
Affärschefen Andreas Mattsson satte stopp för ännu en köttjuv under onsdagen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland berättade under förmiddagen om hur flera försök att stjäla kött hade stoppats hos Ica Maxi i Kungsbacka. Det framkom då också misstankar om att det kött som stjäls sedan erbjuds till bland annat restauranger.

Under lunchen på onsdagen var det dags igen. En tjuv plockade då på sig kött och försökte fly från butiken.

En man i 20-årsåldern sprang från platsen men var redan upptäckt och identifierad och vid Hede station kunde den unge mannen stoppas.

– En av våra anställda uppmärksammade en kille med en väska och vi fick ett signalement på honom. Sedan var det jag som fick stopp på honom vid stationen, säger ICA Maxis affärschef Andreas Mattsson.

Även den här gången stoppades alltså en tjuv, och Mattsson hoppas att antalet försök till stölder inte blir fler.

– Ja, nu får det vara nog, jag hoppas att vi har avskräckt en del. Vi får ju stopp på dom, säger han.

För polisen var det ett ganska enkelt uppdrag när man kom till stationen.

– De var kvar när en patrull kom till platsen och mannen som greps misstänks för stöld av normalgraden samt narkotikabrott eget bruk, säger polisens presstalesperson Jennifer Last.

Läs också:

Köttstöld hos stormarknad – kan säljas till restauranger



Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.