NYHETER 2022-01-11 KL. 13:57

Hela lågstadiet hemma efter smittspridning

Av Julia Sandsten Vikberg

Alla lågstadieelever på Särö skola får stanna hemma då många covid-19-fall konstaterats bland elever och lärare.

Hela lågstadiet hemma efter smittspridning
Enligt skolchef Maria Andersson har smittspridning konstaterats på Särö skola. Foto: Montage

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Smittspridningen på skolan började under jullovet. Vecka 51 blev två elever smittade, under vecka 52 och vecka 1 rapporterades totalt två elever och två personal smittade och i veckan har hittills tre elever och två ur personalen konstaterats smittade. När vårterminen drog igång i måndags fick eleverna stanna hemma.
– Vi har stängt hela lågstadiet under måndag, tisdag och onsdag. Vi behöver få bukt med smittspridningen som började på fritids under jullovet, säger Maria Andersson, skolchef i Kungsbacka kommun.
Enligt henne är det smittskyddsläkare som har rekommenderat att eleverna ska hålla sig hemma. Eleverna har fått lite uppgifter att göra hemifrån och ska få tillbaka den missade undervisningstiden senare.

Mycket frånvaro

Än så länge är det bara på Särö skola som smittspridning har konstaterats sedan vårterminens start. Däremot har det varit många sjukskrivningar.
– Vi har ganska mycket frånvaro både bland elever och personal så vi pusslar för att upprätthålla den undervisning som eleverna har rätt till, säger Maria Andersson.
Enligt henne är planen fortfarande att undervisningen ska ske på plats i skolorna den kommande tiden, då lagstiftningen enligt henne inte medger att stänga skolorna förebyggande. Först när smittspridning konstateras kan elever få stanna hemma.
– Vi fortsätter hålla i och hålla ut med anvisningar om att stanna hemma om man är sjuk och att man inte ska blanda elevgrupper, säger Maria Andersson.

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:00
Premium

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering

"Svårt att få samma hjälp två gånger"

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.