Klik venligst
NYHETER 2025-03-18 KL. 13:45

Hede gjorde succéår igen – slog sitt tidigare rekord

Av Anton Bergenkull Lorentzson

I tre år i rad har Hede Fashion Outlet slagit sitt eget besöks- och omsättningsrekord. Efter att 2024 summerats står det klart att det blir rekord för fjärde året i rad.
– Vi hoppas kunna bibehålla samma tillväxttakt, säger Per Wallentin, Nordic Business Director, i ett pressmeddelande.

Hede gjorde succéår igen – slog sitt tidigare rekord
Hede Fashion Outlet slog sitt omsättningsrekord för fjärde året i rad. Arkivfoto: Anton Bergenkull Lorentzson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sedan 2021 har Hede Fashion Outlet slagit sitt eget omsättningsrekord varje år. Det gör man även 2024 då man slår rekord i både omsättning och antal besökare.

Under 2024 öppnade flera nya butiker så som Helly Hansen, Rituals och Matinique. Två nya restauranger, Zócalo och Sushi Yama, öppnade också. Dessutom satsade man på ett pop up-koncept som lockade många besökare.

Flera av de nya butikerna kommer från Danmark, vilket är en del i en strategi att locka besökare från grannlandet.

– Under 2024 såg vi ett tydligt uppsving i besöksantal, särskilt från Danmark. Den svaga svenska kronan har gjort oss till en extra attraktiv destination för danskar som söker premiumvarumärken till bättre priser. Det är en efterfrågan vi satsar stort på att möta, säger Per Wallentin i pressmeddelandet.

En av de största anledningarna till det nya rekordet på Hede Fashion Outlet var julhandeln, enligt pressmeddelandet.

Under 2025 har man hopp om att återigen slå sitt eget rekord.

– Vi hoppas kunna bibehålla samma tillväxttakt som vi haft hittills, och presentera riktigt spännande nyöppningar och event inom kort, säger Per Wallentin i pressmeddelandet.



Klik venligst
Sporten i korthet
SPORT 2026-03-08 KL. 23:06
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.