NYHETER 2020-12-01 KL. 16:15

Gottskär hotell får nya ägare

På tisdagen kom nyheten om att ägaren till Gottskär hotell, Annicka Pettersson, säljer. Nya ägare blir ett par från Onsala.
– Vi har redan kommit att jobba nära dem, säger hotellchef Anna Simonsson.

Gottskär hotell får nya ägare
Christian Grube, Anna Simonsson och Malin Grube.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Nu får Gottskär hotell nya ägare. Det står klart efter att Annicka Pettersson själv postat nyheten på Facebook.

”Ja det stämmer att jag har sålt mitt hotell i dag”, skriver den förra ägaren i ett sms till Norra Halland, men hänvisar vidare till hotellchef Anna Simonsson.

– Jo men efter några tuffa år med branden i ryggen kände Annicka att verksamheten kommit igång och funkar bra igen, och samtidigt att hon hade gjort sina år som ägare, säger Simonsson.

Fortsatt lokal profil


Nya ägare blir paret Malin och Christian Grube från Onsala som idag driver delikatessbutik samt redovisningsbyrå.

– Vi har successivt lärt känna dem bättre och bättre då Malin har skött hotellets ekonomi en tid, så vi har redan kommit att jobba nära dem. Och det ska bli jättespännande att få in den kunskap och erfarenhet som de sitter på, fortsätter Anna Simonsson.

Hotellchefen berättar även att det funnits andra intressenter, men att viljan hela tiden varit att hitta nya ägare som kan driva hotellet vidare i samma anda som tidigare.

Så det kommer att fortsätta i samma stil?
– Ja verkligen. Det har hela tiden varit ett väldigt familjärt hotell, och det ska det fortsätta att vara. Vi ska jobba vidare och utveckla det som redan är bra. Malin och Christian kommer även att fortsätta med sina tidigare verksamheter samtidigt som de ska jobba aktivt med att utveckla hotellet. Jag blir kvar som vd och det blir samma gäng på plats, säger Anna Simonsson.

 

SPORT 2025-09-08 KL. 11:11
Premium

"Det var bland det värsta jag gjort"

Dubbelt drama – dubbelt silverjubel för Löftadragarna

Sporten i korthet
FOTBOLL 2025-09-08 KL. 09:57
Premium

Sporten i korthet

JOBB & PENGAR 2025-09-07 KL. 17:45
Premium

"Jag tänker inte söka jobbet som vd på Tjolöholm"

Tillfälliga chefen summerar de första 100 dagarna på slottet

Populära gatuköket i centrum är till salu
NYHETER 2025-09-07 KL. 09:30
Premium

Populära gatuköket i centrum är till salu

Ägaren: "Det är av familjeskäl"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-09-08 KL. 16:00
Krönika: Jag är bara människa
Premium | SPORT 2025-09-08 KL. 11:11
"Det var bland det värsta jag gjort"
Premium | FOTBOLL 2025-09-08 KL. 09:57
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.